pl en cn

Coraz mniej Chińczyków w wieku produkcyjnym

2016-01-25

W 2015 roku odnotowano największy spadek osób w wieku produkcyjnym w nowożytnej historii Chin. Stała tendencja spadkowa martwi zarówno demografów, jak i ekonomistów.

W zeszłym roku populacja osób w wieku produkcyjnym (tj. 16-60 roku życia) w Chinach spadła aż o 4,87 miliona, co równa się całej populacji Irlandii. Główną przyczyną stale spadającej liczby osób w wieku produkcyjnym jest wprowadzona w 1978 roku „polityka jednego dziecka”, która znacznie wpłynęła na kształt chińskiej populacji. W Chinach zmienia się również styl życia, który obecnie kładzie większy nacisk na rozwój kariery, bardziej niż na zakładanie rodzin.

Spadek liczby osób zdolnych do pracy wpływa niemal na wszystkie aspekty życia ekonomicznego, od niestabilnej sytuacji na rynku nieruchomości, poprzez problemy na płaszczyźnie innowacyjności i kreatywności w przyszłości. Przejęci sytuacją demograficzną w kraju politycy zdecydowali o zniesieniu „polityki jednego dziecka” i obecnie chińskie pary mogą zdecydować się na dwoje dzieci. Ma to w przyszłości rozwiązać problem starzenia się chińskiego społeczeństwa.

UE