pl en cn

Pierwszy chiński luksusowy liniowiec

2016-06-06

 

Chiński gigant stoczniowy Waigaoqiao Shipbuilding Co LTD zdecydował o budowie pierwszego luksusowego liniowca chińskiej produkcji. Razem z budową pierwszego liniowca ruszy również instytucja rozwoju budownictwa liniowców oraz dwa instytuty projektowe. Firma skupi się nie tylko na budowie luksusowych jednostek, ale również na badaniach technologicznych oraz projektowaniu.

Planowo, budowa liniowca rozpocznie się w 2017 roku i zostanie ukończona do 2021. Budowniczy jednostki chcą sprostać wymogom wejścia na rynek globalny. Wraz z rozwojem chińskiej turystyki, wczasy na luksusowych liniowcach stają się coraz popularniejsze. Do 2020 roku aż 4,5 miliona chińskich turystów zdecyduje się na rejs liniowcem, co sprawia, że zapotrzebowanie na tego typu jednostki jest ogromne. Obecnie na międzynarodowych morzach operuje już ponad 200 jednostek. Stocznia może wybudować 8 jednostek rocznie, a zapotrzebowanie stanowi aż 13 jednostek.

W drugiej połowie czerwca dojdzie do spotkania delegacji z nadmorskiej miejscowości Qingdao z władzami Stoczni Gdańsk. Stocznia w Qingdao ma zamówienia na statki pasażerskie jednakże brakuje jej know-how. Gdańska stocznia ma posłużyć wiedzą ekspercką w tym zakresie.

UE