pl en cn

Chińskie 500+

2017-03-08

Chińska Komisja Zdrowia Publicznego i Planowania Rodziny obecnie pracuje nad programem wspierania chińskich rodzin, który ma na celu zwiększenie liczby urodzeń. Po zniesionej w zeszłym roku polityce jednego dziecka nadal wyniki liczby urodzeń są niepokojące. Pomimo tego, że obecnie Chińczycy mogą mieć dwójkę dzieci, to nadal chińskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie.

Rząd w Pekinie zastanawia się nad wprowadzeniem pomocy finansowej dla rodzin, które zdecydują się na kolejne dziecko. Według ostatnich badań, jednym z najczęstszych powodów zniechęcających Chińczyków do posiadania kolejnego dziecka są kwestie finansowe. Utrzymanie dziecka w większych chińskich miastach to ogromne koszty. Wielu rodzin nie stać na zapewnienie swoim pociechom edukacji na wysokim poziomie. Presja społeczna na ekonomiczna sprawia, że mali Chińczycy uczęszczają na różnorodne kursy doszkalające, a następnie ubiegają się o przyjęcie na bardzo drogie uniwersytety (w Chinach edukacja wyższa jest płatna).

W 2016 roku urodziło się prawie 18 milionów dzieci, co stanowi najlepszy wynik od 2010 roku. Nadal jednak liczba ta jest niewystarczająca i żeby spowolnić starzenie się społeczeństwa chiński rząd musi opracować odpowiedni program polityki prorodzinnej, opartej również na wsparciu finansowym.

UE