pl en cn

Ozon przygruntowy poważnym problemem w miastach

2018-08-02

Ozon znajdujący się w atmosferze staje się dużym problemem i główną przyczyną zmartwień w wielu regionach Chin. Ozon jest cząsteczką złożoną z trzech atomów tlenu. Podczas emisji spalin z samochodów, elektrowni, boilerów przemysłowych, rafinerii i fabryk chemicznych emitowane są gazy, które mając styczność z silnymi promieniami słonecznymi wchodzą z nimi w reakcję i wytwarzają ozon przygruntowy.

Ozon przygruntowy różni się od ozonu stratosferycznego, który znajduje się w odległości 15-35 km od Ziemi. Jego duże stężenie w powietrzu może przyczynić się do problemów zdrowotnych takich jak bóle klatki piersiowej, kaszel i podrażnienie górnych dróg oddechowych. Ozon może także źle wpływać na tkankę płucną i pogłębiać objawy zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc i astmy.

Wiele chińskich prowincji odnotowało wzrost poziomu ozonu przygruntowego, co wiąże się z podjęciem przez ich władze różnych akcji – w Szanghaju na przykład ograniczono emisję oraz ustanowiono dwupoziomowe powiadamianie o alarmie związanych z wysokim stężeniem cząsteczek O3 w powietrzu.

Ozon, w przeciwieństwie do cząsteczek PM2,5 i PM10, jest niewidoczny i jego cząsteczki są wiązane podczas słonecznych dni. Jest on problemem nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach, które skutecznie potrafią już sobie radzić z innymi typami zanieczyszczenia powietrza.

UE