Producent telewizorów TCL otwiera centrum badawcze w Warszawie
"Planujemy zatrudnić około 100-150 pracowników w centrum badawczo-rozwojowym w ciągu najbliższych 2-3 lat i wykorzystywać zasoby B + R nie tylko w Polsce, ale także w Europie Wschodniej" - powiedział Yan Xiaolin, dyrektor ds. technologii TCL.
Obecnie TCL zatrudnia prawie 8 tys. pracowników badań technicznych, posiada 26 centrów badawczo-rozwojowych i ponad 10 wspólnych laboratoriów na całym świecie. Według firmy, wydatki na badania i rozwój osiagnęły prawie 5 mld juanów (prawie 700 mln USD) w 2017 roku.
Według IHS Technology, TCL sprzedała w zeszłym roku prawie 24 mln telewizorów na całym świecie, co stanowi wzrost o 16 procent do roku poprzedniego. Firma znalazła się wsrod trzech najlepszych marek na światowym rynku telewizorów LCD, a jej udział w rynku wyniósł prawie 11 procent w 2017 roku.
Według danych Narodowego Biura Statystycznego Chin obroty handlowe między Chinami a Polską w 2015 r. osiągnęły wartość 17,1 mld dol. Eksport z Chin do Polski wyniósł 14 mld dol., a z Polski do Chin 2,7 mld dol. .
Inicjatywa „Jednego Pasa i Szlaku” oraz „16+1” sprawia, że Polska jest coraz lepiej zauważana i postrzegana pod wzgledem inwestycji. Szacuje się, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne Chin w Polsce wyniosły w 2016 roku 563 mln dolarów, a Polska była największym odbiorcą chińskich inwestycji wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej.
Chińczycy coraz więcej inwestują w Polsce, w ostatnich latach ulokowały kapitał takie firmy jak np. Huawei, Sinohydro, BYD, China Everbright International, Suzhou Chunxing, Liugong Dressta Machinery, oddziały w Polsce otworzyły też Bank of China oraz Industrial and Commercial Bank. Zaś na Pomorzu firmy China International Marine Containers (CIMC) w Gdyni oraz Suzhou Chunxing Precision Mechanical w Gdańsku.
Daje to Chinom 2 miejsce ( 1mld 400 mln Euro) wśród 27 państw inwestujących w Polsce w 2017 roku, za Koreą.