Rola influenserów w Chinach
Szybkie tempo i zapracowany tryb życia Chińczyków w ostatnich latach wywołał bardzo duże zmiany w zachowaniach konsumentów. Aby zaoszczędzić czas na szukaniu satysfakcjonujących produktów, potencjalni klienci, szczególnie młodzi, sięgneli po porady influenserów internetowych. Zjawisko szczególnie mocno wpłynęło na branżę kosmetyków. Współcześnie klientki aby dobrać odpowiednie dla siebie produkty nie idą już do galerii handlowych, by wybrać produkt z reklamy telewizyjnej, a otwierają aplikację o nazwie Red Book (Czerwona Książka), w której z zamieszczanych tam przez influenserów filmów, opisów czy też transmisji na żywo mogą poznać najnowsze produkty, porównać je, czy też dowiedzieć się o efektach ich stosowania.
Wraz z szybkim rozwojem e-commerce w Państwie Środka rozwija się również rynek kosmetyczny. W pierwszej połowie tego roku zaobserwowano 13% wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2018. Dzieje się to niewątpliwie za sprawą rozwoju modelu biznesowego O2O, a także skuteczności marketingu z użyciem influenserów. Według danych OECD pracownicy chińscy spędzają średnio 9.3 godziny w pracy (średni czas pracy dla Unii Europejskiej to 8.2 godzin.), a jedynie 17 min w ciągu dnia poświęcają na zakupy. Dlatego też obywatele Chin,a szczególnie pokolenie milenijne najczęściej korzysta z zakupów online przy użyciu aplikacji. W Chinach są to główie: Taobao, Red Book, Tmall, JD.com, Pinduoduo. Także aplikacje, które wcześniej służyły rozrywce, np. Douyin (za granicą znany jako TikTok) wprowadza funkcję bezpośredniego zamawiania produktów przedstawionych na krótkich filmach.
Społeczeństwo chińskie przywiązuje dużą wagę do relacji. Wiele opiera się tzw. guanxi, czyli na znajomościach. Jest to jedna z przyczyn, dla których reklama za pośrednictwem influenserów zdaje się być jedną z najskuteczniejszych. Coraz więcej osób zaczyna zawodową karierę blogera. W kwietniu 2019 agencja influenserów Ruhnn została notowana na Nasdaq, a jej wartość przekroczyła 125 milionów dolarów. Jednym z przykładów skutecznej kampanii przy użyciu influenserów jest firma kosmetyczna Nars, która otwierając swój oficialny sklep na platformie Tmall nawiązała współpracę z czołowymi KOLsami z branży kosmetycznej, tj. @-Hani月哥小海盗, @YunyUnyuN_你芸, @Janicekidd, @肉芸子, piszącymi artykuły. Pojawiły się także tutoriale makijażowe na kanałach @鱼酱的美妆心得 oraz @逢丁吉吉, należącą do top 10 blogerów branży kosmetykowej. W wyniku kampanii miesiąc po otworzeniu sklepu online, posiadał on już 486,000 obserwujących. Co ciekawe, nie tylko kobiety mogą wzbogacić się jako blogerki w branży kosmetycznej. Chiński influenser Li Jiaqi zarobił w 2018 roku 10 milionów yuanów (ok. 1.53 miliona dolarów) robiąc recenzjena żywo szminek na platformie e-commers Taobao .
(źródło grafiki: https://techcrunch.com/2019/04/03/ruhnn-ipo/)