Krytyka tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu w sprawie Hongkongu – odpowiedź Chin
We wspólnym oświadczeniu z 19 listopada grupa ministrów spraw zagranicznych Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, znana pod nazwą Sojusz Pięciorga Oczu, skrytykowała rząd w Pekinie za „działania przeciwko władzy ustawodawczej Hongkongu” po tym, jak czterech członków opozycji zostało wydalonych z parlamentu dzięki uprawnieniom do powstrzymania sprzeciwu, jakie Pekin nadał władzom miasta. Czterej wydaleni parlamentarzyści zostali wcześniej pozbawieni możliwości ubiegania się o reelekcję z powodu ich apeli do obcych rządów o nałożenie sankcji na Chiny i Hongkong. Trzech innych byłych prodemokratycznych członków parlamentu stanęło przed sądem w Hongkongu za zakłócanie legislacji podczas debaty nad ustawą o hymnie narodowym na początku tego roku.
Do wspomnianej trójki dołączyli kibice trzymający tablice z hasłami antyrządowymi przed sądem w West Kowloon. Jeden z nich powiedział, że grozi mu „ściganie ze strony dyktatury” z powodu działań mających na celu zablokowanie uchwalenia prawa penalizującego zniewagę i nadużywanie hymnu Chińskiej Republiki Ludowej „Marsz Wolontariuszy”. Ta sytuacja wywołała masowe rezygnacje prodemokratycznych członków parlamentu Hongkongu. Ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów stwierdzili, że nowa rezolucja rządu chińskiego, która doprowadziła do usunięcia czterech prodemokratycznych parlamentarzystów, wydaje się „częścią skoordynowanej kampanii mającej na celu uciszenie wszystkich krytycznych głosów w Hongkongu”. We wspólnym oświadczeniu uznano rezolucję za naruszenie międzynarodowych zobowiązań Chin do przyznania Hongkongowi wysokiego stopnia autonomii i wolności słowa przez 50 lat po powrocie do Chin w 1997 roku.
Chiny odrzuciły krytykę sojuszu Five Eyes dla swojej polityki w mieście, podkreślając, że „[kraje te] powinny stawić czoła rzeczywistości”, że dawna kolonia brytyjska została zwrócona Chinom. Rzecznik MSZ Zhao Lijian podczas konferencji oświadczył, że „bez względu na to, czy mają pięcioro, czy dziesięcioro oczu, jeśli odważą się zaszkodzić chińskiej suwerenności, bezpieczeństwu i rozwojowi, powinni uważać, aby ich oczy nie zostały oślepione”. Zhao podkreślał, że Hongkong jest nierozerwalną częścią Chin, a urzędnicy publiczni muszą „być lojalni wobec ojczyzny. To jest podstawowa etyka polityczna w każdym kraju na świecie, prawda?”
(źródła zdjęcia: China says Five Eyes alliance will be 'poked and blinded' over Hong Kong stance | World news | The Guardian)