Zmagania Chińskiej gospodarki z pandemią koronawirusa
Szerząca się na całym świecie pandemia koronawirusa niesie ze sobą nie tylko falę śmierci oraz wstrząs dla systemów opieki zdrowotnej w większości krajów na świecie, ale także powoduje ogromne straty gospodarcze. Ograniczenie przemieszczania się i wstrzymanie działalności dużej ilości przedsiębiorstw ma szczególnie negatywny wpływ na handel międzynarodowy. Wg Światowej Organizacji Handlu (WTO), w konsekwencji pandemii COVID-19 obrót towarami w 2020 roku spadnie o 32% w skali całego świata. Jako największy eksporter oraz drugi największy importer na świecie Chiny odczuwają to bardzo mocno.
W czasie, gdy zaraza szerzyła się w Państwie Środka wprowadzono w całym kraju rygorystyczne zasady kwarantanny, powodujące nie tylko wstrzymanie większości importu, ale także zatrzymanie produkcji co spowodowało przerwanie światowego łańcucha dostaw. W takich warunkach spadek eksportu wyniósł 17,2% oraz importu o 4% w styczniu i lutym łącznie. Import i eksport Chin spadł także w marcu, gdy koronawirus zdawał się być tam już pod kontrolą, pustosząc w tym czasie inne części świata. Powodem spadkowych tendencji jest więc to, że pandemia zmusiła największe z chińskich rynków eksportowych w Ameryce Północnej i Europie do przyjęcia powszechnych blokad.Według danych opublikowanych we wtorek przez Generalną Administrację Celną eksport spadł o 6,6% w dolarach amerykańskich w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Wynik marcowy był jednak nieco powyżej spadku prognozowanego przez analityków ankietowanych przez Bloomberga, szacowanego na 13,9%.
Według Ministerstwa Handlu, po zakończeniu blokad, które zamknęły chińskie fabryki w lutym, większość chińskich eksporterów wznowiła produkcje i do 30 marca osiągnęła co najmniej 70 procent swoich możliwości. Pomimo tego fabryki mają teraz do czynienia z brakiem zamówień zagranicznych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wg danych opublikowanych 10 kwietnia przez Krajowe Biuro Statystyk ChRL wskaźnik cen dóbr produkcyjnych, odzwierciedlający ceny, które fabryki pobierają od hurtowników za swoje produkty, spadł w ubiegłym miesiącu o 1,5% w stosunku do zeszłego roku.
Niektórzy analitycy przewidują spadek do 16% produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale, co uniemożliwiłoby chińskiej partii komunistycznej osiągnięcie celu podwojenia wielkości gospodarki w stosunku do 2010 r. do końca tego roku. Rząd nie opublikował oficjalnego celu wzrostu gospodarczego na ten rok, który jest zwykle ogłaszany na początku marca na dorocznej sesji chińskiego parlamentu. Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych zostało opóźnione z powodu pandemii koronawirusa i nie została jeszcze wyznaczona nowa data. Podejmowane są jednak środki mające na celu podniesienie gospodarki z kryzysu. W ubiegłym tygodniu rząd chiński wprowadził szereg nowych polityk wspierających handel, w tym ustanowienie 46 nowych zintegrowanych stref pilotażowych dla transgranicznego handlu elektronicznego. Zapowiedziano także, pod koniec czerwca odbędzie się internetowa sesja Canton Fair, najstarszych i największych targów eksportowych w kraju. Podczas gdy chińscy urzędnicy chcą jak najszybciej przywrócić wzrost gospodarczy, obawiają się także „drugiej fali” infekcji, gdy ludzie wracają do pracy. We wtorek rząd zgłosił 89 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, prawie wszystkie z nich zdiagnozowano u chińskich obywateli powracających z północno-wschodniej prowincji Heilongjiang.
(źródło zdjęć: https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3074060/coronavirus-chinas-exports-and-imports-plummeted-january-and )