Polityka ‘zero-covid’ w Chinach
W lutym niektóre kraje w Europie, takie jak Dania czy Wielka Brytania zarzuciły obowiązek noszenia masek. Australia po dwóch latach otworzyła granice dla w pełni zaszczepionych turystów, a Izrael dopuścił wjazd dla osób niezaszczepionych. W Polsce restrykcje covidowe zostaną wygaszone wraz z początkiem marca. W tym samym czasie Chiny nadal utrzymują ścisłą politykę ‘zero-covid’ obowiązującej od początków pandemii, nawet przez okres trwania olimpiady zimowej w Pekinie.
Zachowanie ścisłych restrykcji na terenie całego kraju nieprzerwanie przez dwa lata poskutkowały stosunkowo niskim wskaźnikiem śmiertelności w porównaniu do innych krajów. W Polsce suma przypadków wyniosła 5,6 miliona, a liczba zmarłych z powodu COVID to 111 tys., natomiast w Chinach było to odpowiednio 108 tys. zachorowań i 4,6 tys. zgonów. Zważając na liczbę ludności, jest to wręcz nieprawdopodobne. Każda nowa fala w Chinach spotykała się z szybkimi reakcjami, takimi jak np. częstymi testami, lokalizowaniem pozytywnych przypadków i osób, które się z nimi kontaktowały po GPS w telefonie, nakładaniem rygorystycznych kwarantann i zamykaniem całych dzielnic lub nawet ogromnych miast oraz ograniczeniem podróży wewnątrzkrajowych i zagranicznych.
Według chińskich urzędników służby zdrowia celem tej polityki jest powstrzymanie powstawania ognisk wirusa w kraju. Polityka koncentruje się na znalezieniu równowagi między zapobieganiem i kontrolą epidemii a rozwojem gospodarczym i społecznym. Polityka jest podzielona na trzy części: szybkie odnalezienie źródła infekcji, szybkie reagowanie w celu powstrzymania epidemii oraz zapewnienie skutecznego leczenia przy użyciu kombinacji leków chińskich i zachodnich w celu ograniczenia ciężkich przypadków i zgonów, powiedział Liang Wannian, szef Panel ekspertów ds. reakcji na COVID-19 w ramach Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia (NHC).
Mimo skuteczności stosowane obostrzenia są uciążliwe dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki w sposób taki jak przed pandemią. Polityka sprawiła też, że olimpiada w Pekinie była najmniej oglądaną w ostatnich latach.
W drugiej połowie lutego polityka ‘zero-covid’ została wprowadzona także w Hongkongu, gdzie bardzo szybko rozprzestrzeniał się wariant Omicron. W czasie walki z piątą falą średnia dzienna liczba przypadków w Hongkongu przekroczyła 12 lutego 1431 przypadków. Centrum Ochrony Zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych infekcji w mieście wzrosła wtedy do 30 955. Jednak wprowadzenie polityki stosowanej w Chinach kontynentalnych po sugestii Xi Jinpinga miało ogromne znaczenie polityczne, pokazując wyraźnie, jak duży wpływ ma na ten moment władza w Pekinie na decyzje podejmowane w Hongkongu.