Transport /Spedycja / Ubezpieczenia
Kurier
W przypadku, kiedy konieczny jest transport z Chin do Polski stosunkowo niewielkiej ilości produktów, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór usług firmy kurierskiej. Znane i renomowane przedsiębiorstwa kurierskie znacznie ułatwiają całą procedurę importu, gdyż po dostarczeniu do agencji celnej odpowiednich dokumentów, całą resztą formalności zajmują się one.
Transport lotniczy
W przypadku potrzeby szybkiego transportu towarów do/z Chin należy zastanowić się nad transportem lotniczym. Zajmuje on zwykle kilka dni. Pamiętajmy jednak, że wraz z wygodą i szybkością realizacji w parze idzie wysoka cena transportu lotniczego – z opcji tej należy zatem korzystać wyłącznie w przypadkach, kiedy czas jest dla nas wartością bardzo istotną. Należy pamietać także, że pandemia spowodowała wydłużenie procedur celnych, a także znaczny wzrost stawek transportowych.
Transport kolejowy
Dawny Jedwabny Szlak, łączący Azję z Europą, już dawno stracił na znaczeniu, gdyż jego miejsce zajął transport kolejowy. Pociągi z Chin wyruszają z miasta Chengdu w Sychuanie, a po około 2-3 tygodniach i przejechaniu niemal 10 tysięcy kilometrów znajdują się już w Polsce, a konkretnie – w Łodzi. Obecnie trasa przez Polskę jest ubogacona innymi wariantami jak np.: Zhengzhou z prowincji Henan do Hamburga przez Warszawe, Xi’an do Hamburga przez Łódź, Hefei - stolicy Anhui do Hamburga przez Warszawe, Wuhan do Lyonu przez Małaszewice, Yiwu do Madrytu, Xiamen do Hamburga przez Poznań oraz Suzhou do Hamburga przez Warszawe. Okres pandemi, braki dostepnych kontenerów, zatory na granicy chińsko–kazchstanskiej oraz polsko-białoruskiej spowodowały (Małaszowice), że czas przejazdu wydłużył się i obecnie wynosi ponad miesiąc.
W przeciwieństwie do transportu morskiego kolej jest o wiele “szybsza” i bezpieczniejsza. Nie jest to jednak rozwiązanie należące do najtańszych, gdyż koszt jednego kontenera 40’ może sięgać nawet kilkunastu tysięcy dolarów (obecnie - listopad 2021 - na poziomie około 15 tys.USD). W odwrotnym kierunku cena jest kilkakrotnie niższa, ale transport cechuje brak cykliczności i wyruszają z Europy tylko wtedy gdy są zapełnione.
Transport morski
Dotychczas najchętniej wybieraną metodą transportu produktów z Chin do Polski była spedycja morska. Porty chińskie od 2018 mają bezpośrednie połączenie z Gdańskiem (DCT). Obecnie te połączenie obsługują dwa największe alianse światowe 2M (MAERSK i MSC) oraz Ocean Aliance (COSCO, OOCL i CMA) i pływają na nich największe kontenerowce świata (okolo 24tys. TEU). Oprócz połączeń bezpośrednich są też przesiadkowe (przez Roterdam, Hamburg i następnie Gdynia) obsługiwane przez The Alliance (ONE, Hapag – Lloyd). Niestety ostatnimi czasy importerzy muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż drogą morską towary z Chin płyną do Europy coraz dłużej (około 50 dni), rejsy są nieregularne, a w ostatnim roku ceny wzrosły nawet dziesięciokrotnie.
Ubezpieczenie
Wysyłając towar, należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Firmy spedycyjne posiadają pakiet ofert specjalnie przygotowanych i dostosowanych do wymagań klienta. Firmami ubezpieczeniowymi, godnymi polecenia są: PICC Renbao (Property and Casualty Insurance Company Ltd.), CPIC Taipingyang (China Pacific Insurance Co. Ltd.), PING AN (Insurance company of China). Wartość i cena ubezpieczenia uzależniona jest od łącznej wartości przewożonego towaru, zwykle wynosi ona poniżej 0,5% wartości towaru.
Aktualizacja: listopad 2021