Strefy ekonomiczne

Pojęcie Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) odnosi się do wielu różnych obszarów w Chinach. Oficjalnie określa ono 14 Otwartych Miast Przybrzeżnych, 5 Specjalnych Miast Ekonomicznych i 1 Specjalna Prowincja Ekonomiczna. Wszystkie strefy mają podobne cele, ale każda z nich ma doprecyzowane główne zadania, na przykład niektóre koncentrują się na skoordynowanym rozwoju obszarów miejskich i wiejskich, a inne na kwestiach zasobów i środowiska. Shenzhen, Zhuhai, Xiamen, Shantou i prowincja Hainan były pierwszymi SSE utworzonymi w latach 80. XX wieku. Kashgar SSE i Khorgas SSE to dwie kolejne utworzone w 2010 roku. Są one częścią chińskiej strategii stopniowych reform, polegającej na przeprowadzeniu prób, a następnie promowaniu doświadczeń przyjętych we wczesnym okresie reform i otwarcia.
Od maja 2020 Komunistyczna Partia Chin przedstawiła ideę „domestic-international dual circulation”, czyli strategię reorientacji chińskiej gospodarki poprzez priorytetowe traktowanie konsumpcji krajowej („obieg wewnętrzny”), przy jednoczesnym zachowaniu otwartości na handel międzynarodowy i inwestycje („obieg zewnętrzny”). Podwójny obieg polega na zwiększeniu popytu wewnętrznego, skoncentrowaniu się na rynku krajowym, poprawie zdolności kraju do innowacji, zmniejszeniu zależności od rynków zagranicznych, przy jednoczesnym zachowaniu otwartości na świat zewnętrzny.
Poniżej wymieniamy Specjalne Strefy Ekonomiczne w Chinach. Są one podzielone na nowe obszary na poziomie stanowym, specjalne strefy ekonomiczne, otwarte miasta nadmorskie:
Nowe obszary na poziomie prowincji (State-Level New Areas):
- Szanghaj
- Tianjin
- Chongqing
- Zhoushan, prowincja Zhejiang
- Lanzhou, prowincja Gansu
- Kanton, prowincja Guangdong
- Xi’an i Xianyang (Hsienyang), prowincja Shaanxi
- Guizhou i Anshun , prowincja Guizhou
- Qingdao, prowincja Shandong
- Dalian, prowincja Liaoning
- Chengdu I Meishan , prowincja Syczuan
- Changsha, prowincja Hunan
- Nankin, prowincja Jiangsu
- Fuzhou, prowincja Fujian
- Kunming, prowincja Yunnan
- Harbin, prowincja Heilongjiang
- Changchun, prowincja Jilin
- Jiujiang i Nanchang, prowincja Jiangxi
- Baoding, prowincja Hebei
Specjalne Strefy Ekonomiczne:
- Shenzhen
- Zhuhai
- Xiamen
- Shantou
- Hainan
- Kashgar
- Chorgas
Pilotażowe Strefy Wolnego Handlu:
- Szanghaj
- Guangdong
- Tianjin
- Fujian
- Henan
- Hubei
- Liaoning
- Syczuan
- Chongqing
- Zhejiang
Otwarte Miasta Przybrzeżne:
- Dalian
- Qinhuangdao
- Tianjin
- Yantai
- Qingdao
- Lianyungang
- Nantong
- Szanghaj
- Ningbo
- Wenzhou
- Fuzhou
- Kanton
- Zhanjiang
- Morze Północne
- Yingkou
- Weihai
Strefy Rozwoju Przemysłu Zaawansowanych Technologii
W Chinach łącznie znajduje się 168 Stref Rozwoju Przemysłu Zaawansowanych Technologii rozsianych po całym kraju. Większość prowincji posiada co najmniej jedną Strefę Rozwoju Przemysłu Zaawansowanych Technologii, ale są też takie, które posiadają ich więcej niż tuzin, np. Zhejiang czy Guangdong.
Podczas konferencji Boao Forum na Hainanie 13 kwietnia 2018 r. prezydent Chin Xi Jinping ogłosił decyzję o przekształceniu całej wyspy Hainan w pilotażową strefę wolnego handlu (FTZ), stopniowo badając i stale promując ustanowienie portu wolnego handlu (FTP). Obecnie jest to najważniejszy projekt wśród wszystkich stref ekonomicznych nierozerwalnie związany z koncepcją rozwoju „dual–circulation”, w której jedne regiony/miasta przejmują rolę handlu i wymiany z zagranicą, inne zaś są skoncentrowane na wymianie wewnątrz krajowej.
Aktualizacja: listopad 2021