Bezpieczeństwo pobytu
Z naszego wieloletniego doświadczenia pobytu w Chinach wynika, że jest to jeden z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie.
Do rzadkości należą sytuacje, w których mogłoby dojść do zagrożenia mienia lub życia obcokrajowców. Oczywiście, jak w każdym innym kraju na świecie, należy uważać na złodziei kieszonkowych, w szczególności w miejscach wzmożonego ruchu publicznego, takich jak przystanki autobusowe, dworzec kolejowy, targowiska oraz podczas podróży autobusem lub metrem, itp.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez ulice. Niestety ukazujące się zielone światło nie zawsze oznacza, iż można bezpiecznie przejść na drugą stronę. W Chinach, kierowcy samochodów traktują przechodniów jako jednostkę słabszą, która powinna ustapić miejsca. Dlatego też, przechodząc przez ulicę należy wielokrotnie rozglądać się w obie strony. Kierujący rowerami i skuterami często jeżdżą pod prąd, a także na czerwonym świetle. Dodatkowa ostrożność pozwoli nam uniknąć wypadku oraz stresów powodowanych nieprzyjemnymi i długotrwałymi procedurami związanymi z wykryciem winowajcy. Niemal zawsze wokół miejsca wypadku gromadzi się tłum ciekawskich, nie zawsze pozytywnie nastawionych do obcokrajowca. W przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, kiedy czujemy, iż sprawy toczą się na naszą niekorzyść, kontakt z konsulatem okazuje się być sprawą nieodzowną.
Podróżując po Chinach nieraz nadarzy się okazja do wyjścia ze znajmymi do klubu czy pubu. W większość z nich, w takich miastach jak Pekin i Szanghaj, jest bezpiecznie oraz panuje przyjemna atmosfera. Natomiast w mniejszych miejscowościach zalecamy ostrożność i towarzystwo znajomych Chińczyków.
Podsumowując, w większości przypadków Chińczycy są przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Związane jest to z chińską kulturą oraz świadomością ogromnych korzyści wynikających z międzynarodowej wymiany gospodarczej. Jeżeli jednak z różnych powodów znajdziecie się Państwo w niebezpiecznej sytuacji, radzimy natychmiast kontaktować się z najbliższym posterunkiem policji. Numer telefonu policyjnego to „110” ,wymowa fonetyczna „ jao jao ling”.
Jeżeli wcześniej już Chiny należały do krajów bezpiecznych (jeżeli nie brało się udziału w jakiś nielegalnych aktywnościach), to w dobie epidemii Covid-19 stały się one już państwem super bezpiecznym. Skanowanie kodów bezpieczeństwa zdrowotnego(przypasowanego do numeru telefonu komórkowego, który z kolei jest przyporządkowany do konkretnego człowieka) przy każdorazowym wejściu do budynku biurowego, galerii handlowej, restauracji, sklepu, pociągu, taksówki powoduje, że administracja państwowa jest w stanie bardzo jasno i prędko określić gdzie dana osoba była/przebywa. To w powiązaniu z kryteriami oceny obywateli „social credit system” gdzie wszelkie przestępstwa, kradzieże, niepłacenia podatków, należności, pożyczek, mandatów, itp. są odnotowywane i mogą prowadzić do różnych restrykcji jak np.: odmowy nabycia biletów na szybkie pociągi bądź samoloty, powoduje że obywatele są bardzo posłuszni i przestępstwa przeciwko obcokrajowcom w zasadzie przestały występować.
Aktualizacja: listopad 2021